Walory turystyczne

 

Kuźnica Stara i Kuźnica Folwark
to malowniczo położone miejscowości
nad brzegiem Zalewu Porajskiego w Gminie Poraj

 

PTASIA WYSPA


Ptasia Wyspa powstała po uruchomieniu zalewu Porajskiego w miejscu wywyższenia się na dawnej drodze lokalnej łączącej Kuźnicę Starą i Masłońskie. Można do niej dotrzeć łodzią, kajakiem a także rowerkiem wodnym od strony Kuźnicy lub Masłońskiego. Przy niskim poziomie wody turyści mogą odwiedzić ptasi rezerwat oraz jego mieszkańców brodem. Jest naturalną ostoją ptactwa wodnego, miejscem lęgowym dla gniazdowników i miejscem odpoczynku dla ptaków wędrownych. Można na niej spotkać kilka gatunków kaczek, perkozy, czaple, kormorany, mewy, łabędzie i wiele innych gatunków ptaków, a czasem nawet bielika i rybołowa. Na Wyspie można być świadkiem niebywałego widoku zlotu ptactwa, dla którego wyspa stała się samoistnym rezerwatem ornitologicznym.

 

"CZARODZIEJSKA ZAGRODA" - MIEJSCE DAWNEGO FOLWARKU

Pracownia Ceramiki i Sztuk Wszelakich "Czarodziejska Zagroda" znajduje się na terenie dawnego folwarku istniejącego od czasów średniowiecza, należącego do klucza koziegłowskiego (Kuźnica nad Wartą była częścią tego folwarku). W XIX wieku, po uwłaszczeniu chłopów, ziemie dawnego folwarku otrzymali gospodarze z Kuźnicy Starej i Gęzyna. "Czarodziejska Zagroda" jest więc jednym z pouwłaszczeniowych gospodarstw, które dziś zmieniło swój dawny rolniczy charakter na gospodarstwo agroturystyczne. Na pracownię ceramiczną zaadaptowano budynki gospodarcze - dwa pomieszczenia, w których może pracować jednocześnie nawet kilkanaście osób. Organizowane tu są warsztaty ceramiczne, zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także pokazy ręcznego czerpania papieru i wyrobu świeczek przez zanurzanie.

Adres: Kuźnica Stara 51; 42-360 Kuźnica Stara; tel.: (34) 314 75 54; tel. kom.: 607 611 032; www.czarodziejskazagroda.bigduo.pl

 

Losowe Zdjęcie

Brak grafik

Mapa

JavaScript must be enabled in order for you to use Google Maps.
However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser.
To view Google Maps, enable JavaScript by changing your browser options, and then try again.

Licznik odwiedzin

Copyright © e-kuznica.info 2021